It is currently 28. Apr 2024. 11:28



Reply to topic  [ 7 posts ] 
PRIČA: Nojeva arka 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 18. Nov 2008. 08:20
Posts: 3217
Location: Zadar
Post PRIČA: Nojeva arka
Priča potaknuta božičnim blagdanima i pričama i emocijama Starog zavjeta.
Nojeva arka
Image
Geneza u 37 slika

Montypythonizacija klasičnog babilonskog mita iz Epa o Gilgamešu o potopu i Utnapištimu koji gradi arku za spasiti živi svijet, ovdje u antropomorfiziranoj biblijskoj verziji.

_________________
Image
storyatures.com


05. Jan 2011. 01:00
Profile WWW
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: Nojeva arka
ovaj ti je prepresuper! (što sam i elokventno napisala u svom komentaru tamo :lol: )
ma kaki montipajtoni, ovo je ž-ovski! :D

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


05. Jan 2011. 17:33
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 07. Jun 2010. 11:56
Posts: 1816
Location: Novi Zagreb
Post Re: Nojeva arka
Ajme, zaboravio sam komentirat, dobro da su Storyature pozelenile ili bih skroz zaboravio.

Priča je za umrijet od smijeha.
Žao mi je Noja, svi ga MEGA BLOKSaju zbog tuđe odluke.

Ali kakva bi priča bila da nije tako. :LEGO24:

10/10

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages

Trenutno u dark ageu. :(


05. Jan 2011. 20:24
Profile
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: Nojeva arka
Krasna priča!

Lijep prikaz ljudskih slabosti. Treba ga ponuditi uredništvu Kane na objavu. (Za Mak je možda malo predubokouman.)
Plus sad konačno prepoznajem smisao tolike višebojnosti čovaca i srodnika im. OK mi se činilo uvesti još neku boju da se ukaže na postojanje razlika, ali tolike varijante?... sad konačno imaju smisla.

Štosne su mi cure koje pokušavaju izvozati Noja logikom, a jednostavno im je mogao reći da je ovo Stari zavjet, a da Novi još nije napisan...
Ostalo mi je visiti u zraku što je pjesnik htio reći oni nekim "krasnim gradovima punim slobode", ali možda je to zbog mojih općekulturnih rupa, a ostalima fino sjeda?


05. Jan 2011. 21:07
Profile
User avatar

Joined: 29. Jan 2009. 23:15
Posts: 1313
Location: Esseg, Kroatien
Post Re: Nojeva arka
""krasnim gradovima punim slobode""... meni je prva asocijacija na gradove koji su ležali u porječju rijeke Jordan... još znani pod nazivom Zlo i Naopako (S&G)- Možda sam u krivu, ali tamo je stvarno bilo sve bez granica, posebice u tjelesnim užicima... Molim očitovanje autora, a u svrhu istine, istine i samo istine...

_________________
DarioD
http://dariod.epizy.com/


06. Jan 2011. 00:55
Profile WWW
User avatar

Joined: 01. Jan 2011. 15:30
Posts: 1324
Location: blizu Rijeke, Hrvatska
Post Re: Nojeva arka
Koja dobra prica! Ideja i izvadba su majstorski. Ideja noj-noa je genijalna.
Da, i mene onaj dio s gradovima punim razumijevanja podsjeca na Sodomu i Gomoru.

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages
Moj Flickr


06. Jan 2011. 11:20
Profile WWW
AFOL
User avatar

Joined: 18. Nov 2008. 08:20
Posts: 3217
Location: Zadar
Post Re: Nojeva arka
Gradovi su Sodoma i Gomora koje je Jahve razorio plamenom i sumporom "jer je njihov grijeh prevelik". Kronološki ne odgovara priči o arci jer se priča o gradovima događa puno nakon potopa. A i općenito se možda ne uklapa najbolje, al eto...


Inače, evo još par zanimljivosti na tu temu:

Noina arka se na srpskom kaže Nojeva barka. To sam saznao tek nakon objave, tako da je igra riječi Noa-Noj dobila neočekivano značenje.
Image

Potop je trajao 150 dana. Dobra znak da vode opadaju bila je bijela golubica koja se s leta vratila s maslinovom grančicom u ustima. Neobično, ovo je kasnije postalo simbol mira.

Na arku se ukrcalo po 7 parova od svake vrste, za potrebe priče je smanjeno na 1 par.

Nakon potopa Jahve je izjavio (u sebi) "Nikada više neću zemlju u propast strovaliti zbog čovjeka, ta čovječje su misli opake od njegova početka; niti ću ikad više uništiti sva živa stvorenja, kako sam učinio." Čime je u stvari pokazao da je pogriješio u procjeni opravdanosti potopa.

Brdo Ararat i danas je puno biblijskih entuzijasta koji tamo traže ostatke arke:
Image

Orci nisu preživjeli potop. Cure jesu.

_________________
Image
storyatures.com


06. Jan 2011. 12:20
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 7 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.