It is currently 29. Mar 2024. 08:26



Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
10247 - Ferris Wheel (Advanced Models / Creator) 
Author Message
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post 10247 - Ferris Wheel (Advanced Models / Creator)
Pozdrav svima! Nakon dužeg izbivanja evo me s (još jednom) megarecenzijom! :LEGO75:

Za razliku od Sajmišnog miksera iz 2014. (10244 Fairground Mixer) koji mi je najprije privukao pozornost ali mi se s vremenom iz raznih razloga gasila želja da ga osobno isprobam ili Velikog vrtuljka iz 2009. (10196 Grand Carousel) koji je maestralan set ali me odbio dojam predimenzioniranosti, prošlogodišnji set 10247 Veliki kotač (10247 Ferris Wheel) koji me isto zapalio kad je najavljen - nastavio me oduševljavati i nakon što je sredinom godine počeo mamiti s polica i još me drži nakon što već više mjeseci osobno prčkam po njemu. Nije to prvi pokušaj LEGO-a da AFOL-e osvoji Kotačem: još je 2007. godine također u sklopu kategorije Creator objavljen istoimeni set 4957 - Ferris Wheel:
Image
Nema sumnje da je meni kao oldskulašu koji je uvijek gradio samo četvrtaste površine i ovaj kotač konstrukcijski zanimljiv, ali činilo mi se da mu fali razigranosti i/ili monumentalnosti, a dojmu nije pridonijelo ni čudno mikromjerilo u kombinaciji s veličinom samog kotača i njegovih gondola.

Inače, i sam imam MOC-erskog iskustva u gradnji ove atrakcije, starog kojih četrdesetak godina. Za ovu priliku pokušao sam ga po sjećanju rekonstruirati:
Image

Hmmm... :LEGO24:

Suprotno ovom njegovog mocerskog preteči iz prošlog tisućljeća, Veliki kotač kojim se danas bavimo stvarno je veeeelik. :LEGO25: Prema Bricksetovom popisu iz rujna 2015., sa svoja 2464 dijela 23. je po veličini LEGO set ikad izdan, s tim da je na 22. mjestu 10243 Parisian Restaurant koji ima samo pet kockica više. Znamo za slučajeve kad LEGO prodaje poluprazne kutije, ali kutija ovog seta fino je popunjena, a i sama je odgovarajuće velika. Usporedimo je s minifigom i žabom (shodno običaju da se, kad god lokalne vlasti odrede lokaciju za novi zabavni park, javljaju eko-udruge koje upozoravaju na uništenje flore i faune):
Image
(Da ne bi bilo nismo znali, napominjem da majstori i žaba nisu dio seta.)

Pogledajmo detaljnije i same dimenzije kotača, na skici na desnom donjem rubu kutije:
Image
Na gornjem detalju kutije vidite i marketinški trik kojim se želi ustvrditi da se u gondoli s užitkom može voziti threesome. Tip s perecom, međutim, na faci otkriva istinu. Time ćemo se pozabaviti nešto kasnije, sad još malo o veličini! :LEGO20: Velike su i upute:
Image
138 stranica lijepljenog uveza, čija tiskarska boja kao dodatni bonus miriši kao što su nekad mirisale svježe LEGO kocke iz netom otvorene kutije. To vam sigurno djeluje malo nategnuto - kako bi tisak mirisao po kockama? Možda se krivo sjećam, ali činjenica je da kad danas otvorite novi set kocke više nemaju nikakav miris, a ovaj me podsjetio... kao onaj Proustov kolačić valjda. :LEGO26: Osim standardnog početka s veselim dječarcem, na ovom primjeru stranica uputa vidjeli ste i četiri faze izgradnje Kotača, po kojima su raspodijeljene i vrećice.

Krenimo redom.

Image
Ovo su tri čovca, od njih deset u setu, koji se rađaju prvi. Odmah na početku, kao kakav teaser: baka, striček od Kotača i djevojčica s balonom. Balon je umjesto helijem punjen armiranim betonom valjda, pa djevojčica nema šanse bez pomoći studova s kakvog (base)platea. (Btw, u ovom setu nema baseplatea.)

U međuvremenu, počela je konstrukcija sidra nosača kotača:
Image

Suprotno starom modelu LEGO-gradnje, suvremena inžinjerija ima svoju logiku. Nakon izgradnje nosive konstrukcije, travu podmećemo pod nju i lopatamo okolo:
Image

Izgradnja mehanike za podizanje i spuštanje platforme za ukrcaj prilika je za još dvije usporedbe starog i novog LEGO-a:
Image
Sivi elementi pridodani iz moje stare zbirke su old-school metode za elegantna rješenja modernog Technica primijenjena u Kotaču. (Vidjeli ste da su strojari usput okolo malo uljem zasvinjili...)

Na fotki koja slijedi, nakon završene prve dvije faze gradnje, vidi se cijela pomična platforma:
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 800 kb)

Žuta ručica s lijeve strane fotke služi za dizanje (u položaj za ukrcaj u gondolu i iskrcaj iz nje) i spuštanje platforme (položaj za vožnju). Iznad nje uz sam lijevi rub su kotač i ručica za okretanje Kotača - okreti se prenose na bijele kotače s crnom gumom koji će se trti o Kotač i tako ga pokretati. (OK, ovo ni sam ne shvaćam kako sam objasnio, ali shvatit ćete kasnije kad na fotkama primijetite te bijele kotače gumicama pripijene uz Kotač.) :fp:

Pogledajte sada nekoliko faza nastajanja kotača, mene podsjeća na neki kemijski laboratorijski proces:

Image

Image

Image

Zanimljiv detalj su dijelovi koje Bricklink šarmantno i kratko naziva Trans-Yellow Bar 1 x 12 with 1 x 2 Plate End Hollow Studs and 1 x 1 Round Plate End - nisam do sada s njima imao iskustva, ali čini se da LEGO-u ne smetaju mjehurići zraka koji im se uvuku pri izradi. U ovom slučaju pašu kao dodatni ukras i svaka ta "kockica" je jedinstvena:
Image

Kao spoj Kotača s nosačem LEGO dizajneri iskoristili su - opasno oružje! :LEGO18:
Image

To je jedan od novih dijelova u setu, izdanih 2015. godine. Kad sam ga išao upoznati, saznao sam mračnu istinu - Bricklink ga kategorizira kao Minifig, Weapon! To je Rapid Shooter Six Barrel, a uz njega ide i Rapid Shooter Trigger! Njima se uglavnom koriste likovi poput ovog:
Image
Dakle, ekipa Bionicla, tu i tamo neki Ultra Agent, Super heroj, Star Wars i Ninjago... i kotač u zabavnom parku. :LEGO02:

Image

Spajanje je fino vezenje, jer je u ovoj fazi stvar poprilično krhka:
Image

Ta gornja slika me podsjeća na ovakvu nekakvu:
Image

Vrijeme je za gondole:
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 550 kb)

Image

Još samo završni radovi, na primjer postavljanje škrinje za sladoled:
Image

Uočite na gornjoj slici da se škrinja drži za štangu suncobrana, pod njom su tileovi... Zar će se ljuljati kad god se prodavačica nasloni na nju? Neće! Inženjerski lukavo rješenje je - zasaditi cvijet!
Image

Na slikama se ne vidi da je s prednje strane škrinje Tile 2 x 2 with Ice Cream Cone on Pink and White Pattern, izdan za sada samo u ovom setu, a kad smo već kod hortikulture, tu se krije još jedan dio praizveden 2015.:
Image
To je Plant Flower Stem with Bar and 6 Stems.

Vrijeme je da pogledamo sve čovce iz seta. Mislim da su prava poslastica! :LEGO28:
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 980 kb)

Neki su od njih i dvostruke ličnosti, većina ih ima i interesantne stražnje printeve:
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 460 kb)

I krećemo! Zgodan mi je "vrtuljak" za propuštanje jednog po jednog putnika na ulaznoj rampi (dolje lijevo, kraj žute klupice):
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 690 kb)

Image

Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 918 kb)

Na ovoj gornjoj fotki, ako bolje promotrite situaciju u gondolama, već nazirete problem tri putnika koji sam na početku spomenuo. Zanimljivo je da u recenzijama koje sam nalazio na internetu neposredno nakon izlaska seta nitko nije komentirao da su mogućnosti za punjenje gondola prilično ograničene:

Image
Plavuša se ljuti jer može stajati samo uz svoj lijevi ili desni rub - ako želi stati u sredinu, lupa glavom o gornji nosač.

Njezine dvije suputnice pak imaju problem s frizurama:
Image
Na njihovim pozicijama mjesta dubina je samo jedan stud i može se samo stajati; pritom ako su im frizure duboke (a kao što vidite, imaju bujne repove), moraju se naginjati.

Na idućoj fotki plavuša gubi autoritet kod svog tinejdžera:
Image
Budući da mali može samo stajati (i to nakoso, jer lupa glavom) a ona mora sjesti, više se ne vidi tko je tu odrastao! Horor svakog roditelja! :LEGO07:

No, to su sitnice. Uživajmo u čarima vožnje! Pogled prema dolje s najviše pozicije:
Image

I prema unutra:
Image

Možda ste primijetili na početku, na slici kutije onog starog Kotača: on je sadržavao i Power Functions elemente za električno okretanje. Ovaj ih nema, ali je vrlo elegantno riješena "priprema za elektrifikaciju" (kao kad kupite auto s "pripremom za radio", a radija nigdje):
Image

Međutim, meni se to rješenje ne sviđa: M-motor spojen na pripremljeni prijenos vrti Kotač otprilike ovako:
Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 704 kb)

Dakle, brzinom za koju ne bih rekao da je primjerena za obiteljsko uživanje u vožnji i razgledavanje okolice. Da stvar bude bolja, kad se Kotač uz tu brzinu zaustavi (a teško je i pogoditi zaustavljanje tako da gondole budu na mjestu za ukrcaj/iskrcaj), zbog inercije se gondole ljuljaju kao kakav Swinging Ship i osjetljivija ekipa mogla bi zažaliti što je ručala prije vožnje.
:LEGO66:
Zato sam ugradio još IR prijamnik...
Image
...(drukčiji držač za baterije tu je samo zato što mi je onaj originalno zamišljen zauzet negdje drugdje, nema veze sa željom da se promjeni brzina) i uz pomoć daljinskog s brzinama u prvoj brzini vožnja je baš kakva mislim da treba biti. :LEGO03:

Image
(KLIK OVDJE za veću fotku, 759 kb)

Jedini potencijalno ozbiljan primijećen problem: mjesec-dva kotač je stajao, a onda kad sam ga opet upogonio primijetio sam da gondole stružu i lupaju o jednu stranu plaforme (do tada su klizile nečujno). Pokazalo se da je uzrok opet onaj Rapid Shooter - pogledajte liniju od jednog do drugog na fotki:
Image
Čini se da na duže vrijeme ne drže dovoljno dobro, to jest da se pod težinom Kotača "osovina" lagano ugiba. Zato se Kotač nagnuo i trebalo ga je malo "savijati natrag", da opet točno sjedi. :LEGO13:

Nego...

Frajer i Koka nisu zadovoljni smanjenjem brzine rotacije, nježna romantika čini se nije za njih... Traže adrenalin, uputili su se izgleda prema nečem uzbudljivijem...?
Image

indeksirano


18. Jan 2016. 23:26
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 31. May 2010. 07:39
Posts: 9500
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
super recenzija, nasmijala sam se na komentare. :D
genijalna mi je ova fotka kotača u vrtnji. :lol:

_________________
MOCpages
Flickr
Brickset
Steam


18. Jan 2016. 23:37
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 01. Dec 2012. 10:34
Posts: 2688
Location: Gradište/Županja
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Super recenzija. :LEGO23:

_________________
MOC Pages: http://www.mocpages.com/mocs.php?id=104982
Flickr: http://www.flickr.com/photos/monsinjor/
Brickshelf Gallery: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=511661


19. Jan 2016. 08:41
Profile
User avatar

Joined: 28. Jan 2011. 16:16
Posts: 2220
Location: Fiume
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Bravo za recenziju. Nema ih u zadnje vrijeme...

Fali ti koja fotka cijelog seta, a bilo bi fora staviti set blizu nekog drugog, da se vidi dimenzija i tako to...

Keep on Rockin'

Set me ne mami, za razliku od gran carousela koji mi je uvijek bio privlačan.


19. Jan 2016. 08:48
Profile
User avatar

Joined: 17. Jun 2010. 20:01
Posts: 5260
Location: Zagreb, Hrvatska
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Falio si nam Eustahije! :LEGO28:
Nenadmašna recenzija, kao i uvijek. Sa toliko šarma, informacija o detaljima oko seta, usporedbama... Maraveljozo!
Btw, sviđa mi se tvoje rješenje od prije četerdesetak godina. Baš me zanima kuda na kraju idu Frajer i Koka... :LEGO27:

_________________
http://www.brickset.com/search/?ownedby=dudek


19. Jan 2016. 09:14
Profile
User avatar

Joined: 12. Sep 2011. 15:02
Posts: 2303
Location: Zagreb
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Fenomenalna recenzija!
:LEGO04:

_________________
MOCpages
BrickSet
Steam and Skype: johnwalter1044


19. Jan 2016. 09:52
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 09. Mar 2014. 08:52
Posts: 2139
Location: Zagreb
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Super recenzija!
Svaka čast! :)

_________________
Pratite Klub Kockice na Facebooku i Instagramu! :D


19. Jan 2016. 10:02
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 31. Jul 2013. 19:34
Posts: 518
Location: Dubrovnik
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Fantastično! Kreativno i zanimljivo do samog kraja.

_________________
Do or do not,there is no try


19. Jan 2016. 10:24
Profile
Redovni član kluba
User avatar

Joined: 09. Oct 2014. 14:11
Posts: 849
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Odlična recenzija kao i uvijek. Dobro si me nasmijao komentarima :D

_________________
http://brickset.com/sets/ownedby-azizi4444


19. Jan 2016. 11:43
Profile
Počasni član kluba
User avatar

Joined: 17. Nov 2008. 14:13
Posts: 8275
Location: Zagreb
Post Re: 10247 - Ferris Wheel (Creator)
Super recenzija. Što je to na zadnjoj slici? Gdje oni to idu? :LEGO24:

_________________
flickr YouTube Brickset


19. Jan 2016. 12:09
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.