It is currently 22. May 2024. 07:33



Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
KKVIZ - 3. KOLO (odg. na str. 6!) 
Author Message
AFOL
User avatar

Joined: 18. Sep 2010. 13:05
Posts: 256
Location: Čakovec
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Da prokomentiram.

3. Vešmašina? Čuo za to(puno puta), ali ja to zovem far. :LEGO13:
6. Slažem se s DariomD, ali sam se navodio po tome da su se oko njegovog izloška najviše ljepili ljudi :LEGO18: , pa sam si protumačio da "svijetlio" znači isto kao i "bio slavan" ili "bio glavni" :LEGO02: .
10. Zaključujemo da i Luna i Slavko, ali i Stela i Mirko mogu biti dio LEGO svijeta :LEGO15: .

Ostale neću komentirati budući da se o njima ne provodi rasprava.


01. Mar 2011. 10:33
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 07. Jun 2010. 11:56
Posts: 1816
Location: Novi Zagreb
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Oh my...
Tek sam sad skužio da sam na pitanje u vezi broja prodanih minifigova odgovorio s 19,9. :fp:
Iso miki! :fp:

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages

Trenutno u dark ageu. :(


01. Mar 2011. 10:39
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 22. May 2010. 09:14
Posts: 795
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
To se i službeno zove: Brick, Modified 1 x 1 with Headlight, sad da li je u igri to (poput sira prošli tjedan) ili nekaj drugo (mene odvuklo na Mindstormse i usisivač), neko je rekao usisivač zbog mogućnosti gubljenja dijelova dragocjene plastike zbog povlačenja istog po (kako bi rekao Tatasonični) podexu, sutra ćemo vidjeti, znači možda 2 wrong? :fp:

_________________
"Some people see things as they are and say why? I dream things that could be and ask why not?
Robert Francis Kennedy 1925 - 1968
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=zhorv


01. Mar 2011. 11:34
Profile

Joined: 13. May 2010. 17:50
Posts: 461
Location: Blizu Zagreba
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Ispravak netočnog navoda: podex nije ono po čemu hodamo, nego dio tijela na kojem sjedimo!

_________________
Tko trči, ne hoda (C) Grunf 19xx


01. Mar 2011. 13:38
Profile
AFOL
User avatar

Joined: 22. May 2010. 09:14
Posts: 795
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
TataSonicni wrote:
Ispravak netočnog navoda: podex nije ono po čemu hodamo, nego dio tijela na kojem sjedimo!

Izvinjavam se. Nadesno ili nalijevo. Svejedno. :LEGO76:

_________________
"Some people see things as they are and say why? I dream things that could be and ask why not?
Robert Francis Kennedy 1925 - 1968
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=zhorv


01. Mar 2011. 15:59
Profile
User avatar

Joined: 29. Jan 2009. 23:15
Posts: 1313
Location: Esseg, Kroatien
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
:LEGO14: samo sam bacio oko :LEGO23:

_________________
DarioD
http://dariod.epizy.com/


02. Mar 2011. 09:49
Profile WWW
User avatar

Joined: 20. Feb 2010. 15:59
Posts: 2716
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Napeto ti je, ha? :LEGO05:

Ovo je trebalo biti opuštajuće kolo!

Ako je suditi po postocima točnih odgovora (nema ni jednog pitanja s dramatično niskim postotkom točnih odgovora), to je u neku ruku i bilo.
Ali neka pitanja bila su osobito zavodljiva, na njima krivulja uspješnosti ipak vidljivo tone i oko njih će se lomiti koplja još godinama. Nije nebitno niti da je zbog prosječne lakoće svih pitanja i jedna mala nedoumica mogla - kao što ćete vidjeti - prilično koštati pozicije u tablici. U nekim slučajevima glavnu ulogu igrale su i sekunde!
:LEGO29:

No, krenimo redom i najprije službeno proglasimo rješenja.




ODGOVORI TREĆEG KOLA

Već prvo pitanje bilo je opasna navlakuša i trebalo je biti posebno oprezan:

1. Koji je očev moto Godtfred Kirk Christiansen objesio radnicama iznad glave?
..... a. Slažemo se!
..... b. Igraj se dobro!
..... c. Samo je najbolje dovoljno dobro!

Image

Mnoge je navukao odgovor igraj se dobro, jer svi znaju da se to na danskom kaže leg godt i da je od toga nastalo ime LEGO. Ali ime nije moto! Moto kojim se koristio osnivač LEGO grupe Ole Kirk Christiansen je det bedste er ikke for godt, a njegovom sinu Gotfredu Kirku tatin moto je bio toliko upečatljiv da ga je objesio u radionici kako bi svi imali na umu što se očekuje od LEGO igračaka.

Image

Zavodljivom pjevu prva dva odgovora (od kojih je Slažemo se! moto kluba "Kockice") nije podleglo 60% igrača.





2. Koliko se minifigurica proda svake sekunde?
..... a. 0,9
..... b. 3,9
..... c. 19,9

Potvrda već dokazanog - LEGO dobro plasira svoju reklamnu statistiku: 92% točnih odgovora.




3. Koji kućanski aparat ima posebno mjesto u srcu ljubitelja LEGO-a?
..... a. usisavač
..... b. pekač kruha
..... c. perilica rublja

Kladio bih se da je ovdje osnovni problem bila upotreba hrvatskoga standarda, kojim naravno nitko živ ne govori, i da bi više točnih odgovora bilo da je pod C pisalo vešmašina. To bi onda odmah podsjetilo da se u forumskom žargonu Modified 1x1 Brick with Headlight zbog svog izgleda naziva i vešmašinom. Ovako je točno odgovorilo samo 52% igrača.
Pokušao sam pronaći znanstvenu potvrdu za "posebno mjesto u lošem dijelu srca" koje bi onda ubacilo i mrski usisavač u igru, ali ni Rječnik hrvatskog jezika ni Hrvatski enciklopedijski rječnik ideju ne podržavaju. Među figurama kažu, recimo, "srcu prirasti = postati vrlo blizak", a bogme neću postati blizak ni s kim za koga bih radije da je što dalje. Od mene ili od kockica.
:LEGO15:



4. Gdje još nema niti jednog člana kluba „Kockice“?
..... a. u SAD-u
..... b. u Italiji
..... c. u Norveškoj

U SAD-u je gordangrguric, a u Norveškoj Puma. Nemaju ni isto ime ni isto prezime. :LEGO05:

Točnih odgovora - 88%.





5. Na koju se temperaturu grije plastika da bi se proizvela kockica?
..... a. na 85°C
..... b. na 235°C
..... c. na 850°C

Opet LEGO-ov statistički PR na djelu: 96% točnih odgovora.




6. Tko je svijetlio u Varaždinu?
..... a. brzvr
..... b. Hrczs1
..... c. steinberg

Točnih odgovora - 52%. Najveći dio ostatka na krivi je put odvelo to što je kolega steinberg na stageu imao scensku rasvjetu i u Varaždinu sjao od sreće, ali jedino je brzvrova kreacija doista svijetlila, što nam je pokazala Galadriel na svojim fotkama linkanima u temi Izlozba Varazdin, u kojoj i izrijekom piše da je crkva s rasvjetom brzvrovo djelo.



7. Što je po zanimanju prvi dvolični čovac?
..... a. profesor
..... b. agent
..... c. kralj

To je profesor Quirinus Quirrell iz Harryja Pottera (za detalje o njegovom liku, djelu i kolegijima kliknuti OVDJE), izdan kao minifig 2001. godine. Bio je to prvi minifig koji je s jedne strane glave imao otisnuto jedno, a s druge strane drugo lice (shodno ulozi koju ima u čarobnjačkoj sagi).

Image

Dvolična mumija prvi put je iz preše ispala godinu dana kasnije.

Točnih odgovora - 72%.




8. Koliko LEGO godišnje proizvede auto-guma?
..... a. 3 milijuna
..... b. 30 milijuna
..... c. 300 milijuna

Dakako, guma za LEGO kotače LEGO vozila. Statistika ne specificira koliko je od toga zimskih, koliko ljetnih, a koliko univerzalnih.
Kao što su neki i spomenuli u odgovoru, ova brojka našoj omiljenoj tvornici donosi i titulu najvećeg svjetskog proizvođača guma za vozila. Opet visoka uspješnost - 92%.






9. Kojeg su se izloška iz LEGO muzeja spomenuli posjetioci iz Hrvatske?
..... a. lopte
..... b. bicikla
..... c. koturaljki

U forumskom izvještaju s izleta u Dansku u rujnu 2010. kao posebno zapamćen izložak spomenut je „Oleov bicikl“, uspoređen s kravom druga Tita. Prvi ga je spomenuo _ž_, a onda su mu za pravo dali i drugi putnici. Očito upečatljiva diskusija, jer upamtilo ju je 88% igrača. A nisu svi bili u Danskoj.




I evo nas kod najveće zagonetke kola.

10. Tko je dio LEGO svijeta?
..... a. Stela i Mirko
..... b. Luna i Slavko
..... c. Tera i Tihi

Image

Sandy i Gary, vjeverica prijateljica i puž kućni ljubimac SpužveBoba (jedne od LEGO-ovih licenciranih tema 2006.-2009.), u hrvatskoj sinkronizaciji se zovu Luna i Slavko.

Image

Svi koji su se sjetili ninje Mirka (da mi je znati na kojim je drogama uvoznik bio... mislim, ono, ninja koji se zove Mirko :LEGO26: ) mogli su biti i na dobrom kolosijeku jer iz sva tri ponuđena odgovora proizlazi da bi doista u pitanju mogao biti nekakav prijevod. Ali, je li LEGO Stella igdje ikad bila prevedena? U hrvatskom katalogu za 2000. godinu set 5825 Stella and the Fairy naveden je kao 5825 Čarobni dom dobre vile. I u svojim odgovorima neki su pisali da bi izvorna LEGO Stella trebala imati dva L. Iz toga svega slijedi da Stela (napisana tako) zapravo nikad nije bila dio LEGO svijeta. A onda je trebalo zasvrbiti i ovo: zašto bi se u istom odgovoru našli neprevedena i krivo napisana Stella iz Belvillea iz 2000. godine i prevedeni Mirko iz sasvim druge priče (Belville i ninje zajedno?!?), jedanaest godina mlađi?

To je sve u najmanju ruku trebalo pobuditi sumnju u ispravnost prvog odgovora i potaknuti provjeru ostalih. I nakon samo jednog pravog poteza Googleom već je iz prvih nekoliko njegovih ponuda gotovo sve jasno - trebalo je još samo sjetiti se da SpužvaBob postoji i u LEGO svijetu.

Cijeli ovaj zakučasti put, direktno ili prečacem, bez iskakanja u zavojima ipak je prešlo je 48% posto igrača koji su dobili (i) taj jedan predragocjen bod.

:LEGO18:

Sve skupa, ovaj put je to ovako:

Image

kost_u_grlu, clemens i Tomek - stopostotni učinak, tj. osvojeno svih 10 bodova! Svaka čast. Već ste pročitali u komentarima - Tomek je pritom i ovaj put izveo bravuru ulijetanja u zadnji čas (ovaj put još zadnjiji čas nego u 2. kolu), s tim da nije imao prostora ni za najmanju pogrešku. A pogledajte i, recimo, razliku između 13. i 14. mjesta na tablici!

Ovaj put svatko od tri prvoplasirana ima svoj izlog. Izvolite, molit ću.

Čestitke svima. Evo za koji čas i ukupne tablice u općem topicu. Nove muke večeras u 20:30. :LEGO75:


02. Mar 2011. 10:11
Profile
User avatar

Joined: 01. Jan 2011. 15:30
Posts: 1324
Location: blizu Rijeke, Hrvatska
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Ja zadovoljan :LEGO03: . samo 2 greške.
Čestitke kost_u_grlu, clemens i Tomeku! svaka čast na prvom mjestu!
DarioD je ovoga puta podbacio.

_________________
Moj Brickset
Moj MOCpages
Moj Flickr


02. Mar 2011. 10:18
Profile WWW
User avatar

Joined: 27. Jan 2010. 15:15
Posts: 2936
Location: Shinigami Realm
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
2 BODA! :LEGO16: :LEGO16: :LEGO16:

_________________
Brickset

U Dark Ageu...


02. Mar 2011. 10:28
Profile WWW
AFOL
User avatar

Joined: 22. May 2010. 09:14
Posts: 795
Location: Zagreb
Post Re: KKVIZ - 3. KOLO
Ali pitanje je tko je dio Lego svijeta, a onda su svo četvero. Nije precizirano u pitanju da li je englesko ili hrvatsko nazivlje.
Moralo se precizirati ako se htjelo pošto-poto izbaciti engleska nazivlja. Ne slažem se sa interpretacijom. Svi su dio (jedno l više ili manje) Lego svijeta. Za dvoličnu facu sam znao da je krivo, i trebalo je uzeti u obzir vešmašinu. Ali, tražim arbitražu za pitanje 10:
Tko je dio LEGO svijeta?
a. Stela i Mirko
b. Luna i Slavko
c. Tera i Tihi

_________________
"Some people see things as they are and say why? I dream things that could be and ask why not?
Robert Francis Kennedy 1925 - 1968
http://www.brickset.com/search/?ownedBy=zhorv


02. Mar 2011. 11:15
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 70 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.